Jak wyrobić u małego dziecka nawyk regularnego snu? Metoda Ferbera

Jeśli w wieku pięciu lub sześciu miesięcy Twoje dziecko nadal ma problemy z samodzielnym snem, będziesz musiała rozważyć nieco rygorystyczną metodologię samodzielnego zasypiania dziecka.  Najpopularniejsza metoda osiągnięcia tego jest nauczana przez dr Richarda Ferbera i opiera się na zasadzie nakłaniania dziecka do samodzielnego uczenia się zasypiania.

Zasypianie u dzieci

Większość dzieci nauczy się spać samodzielnie w stosunkowo krótkim czasie dzięki metodzie Ferbera.  Niemniej jednak ważne jest, abyś zastosował metodę Ferbera w czasie, gdy możesz sobie pozwolić na utratę snu: wymaga to dużo łez, podczas gdy Twoje dziecko uczy się spać samodzielnie.  Jeśli nie jesteś w tej metodzie regularnq i pozwalasz dziecku zasnąć w swoim łóżku lub z tobą, możesz zniweczyć dużo ciężkiej pracy.

Zaczynasz od opracowania rutyny przed snem, która kończy się pozostawieniem dziecka samego, aby zasnąć.

Jak to wygląda w praktyce?

Pierwszej nocy połóż dziecko do łóżka – wybudzone – samo, a gdy nieuchronnie zacznie płakać, odczekaj około 5 minut.  Po tym czasie wejdź ponownie do pokoju i pociesz go, ale nie na długo – unikaj podnoszenia go lub kołysania, gdy wejdziesz do pokoju.  Po krótkim czasie w pokoju wyjdź i tym razem pozwól mu płakać przez 10 minut przed powrotem.  Po pocieszeniu go po raz drugi wyjdź i odczekaj 15 minut przed powrotem, jeśli nadal płacze.  Ustaw swój limit oczekiwania na 15 minut i powtórz proces – chodzi o to, aby dziecko samo zaśnieło podczas jednej z 15 minutowych przerw, kiedy jesteś poza pokojem.

Drugiej nocy zacznij od 10 minut oczekiwania, przechodząc do 15, a następnie maksymalnie do 20.  Zwiększ swój początkowy i następny czas oczekiwania o 5 minut każdego dnia.  Dzięki tej metodzie Twoje dziecko wkrótce nauczy się samodzielnie spać.

Opis metody zaczerpnięty z artykułu na stronie Racjonalny.pl.