9 porad dotyczących podróżowania w czasie ciąży

Przyjrzyjmy się kilku zaleceniom dotyczącym podróżowania w ciąży. Należy o nich pamiętać planując urlop.

1. Brak stresu to podstawa

Podróż, na którą się wybierasz, powinna być relaksująca. Staraj się nie przemęczać i odpoczywaj, gdy tego potrzebujesz. Jeśli wybierasz się nad Bałtyk, to z https://emiedzyzdroje.pl zaplanujesz najbardziej relaksującą podróż, poznasz wszystkie atrakcje i noclegi.

2. Lepiej nie podróżować w pierwszym lub ostatnim trymestrze

W pierwszych trzech miesiącach ciąży i w ostatnim trymestrze pojawiają się komplikacje, jeśli chodzi o podróżowanie, z tego czy innego powodu. Jeśli jednak rozpoczniesz podróż, zachowaj ekstremalne środki ostrożności.

3. Noś wygodne ubrania

Niezależnie od tego, czy wybierasz się w gorące czy zimne miejsca, powinnaś nosić wygodne ubrania, z których będziesz mogła korzystać przez cały czas. Jeśli chodzi o obuwie, to najlepiej nosić obuwie sportowe, lub buty z niską podeszwą.

4. Opieka medyczna jest ważna

Jeśli ginekolog zaleci Ci podjęcie jakiejkolwiek kuracji w czasie ciąży, nie powinnaś o niej zapominać. Należy przyjmować wszystkie leki i normalnie przestrzegać leczenia. W zależności od miejsca docelowego warto sprawdzić, czy potrzebne są jakieś szczepienia i czy w miesiącu ciąży jest to wskazane, czy nie.

5. Ostrożnie ze słońcem

W ciąży skóra staje się bardziej wrażliwa, co może prowadzić do powikłań. Najlepiej jest nakładać krem z filtrem na godzinę przed opalaniem i oczywiście unikać godzin, w których słońce jest najsilniejsze, czyli między 10 rano a 4 po południu.

6. Podróżowanie samolotem

Wiele linii lotniczych ma specjalne ograniczenia dla kobiet w ciąży. Przed zaplanowaniem podróży warto dowiedzieć się, czy w danym stadium ciąży można lecieć samolotem.

7. Podróżowanie drogą lądową

Jeśli podróżujesz drogą, powinnaś poprosić kierowcę o przerwę co dwie godziny, abyś sama mógła zrobić sobie przerwę. W tych odstępach czasu należy spacerować i pić dużo wody, aby uniknąć odwodnienia.

8. Unikaj samoleczenia

W przypadku zawrotów głowy, nudności, podrażnienia żołądka lub innych dolegliwości najlepiej nie stosować samoleczenia. Należy zapytać lekarza o ewentualne leczenie, które można podjąć. Udaj się do pobliskiego szpitala, aby leczyć wszelkie dolegliwości.

9. Nie podróżuj bez zgody lekarza

Jeśli lekarz powie Ci, że Twoja ciąża jest wysokiego ryzyka i że najlepiej nie podróżować, powinnaś go posłuchać. Podróż, jakkolwiek przyjemna i spokojna, zawsze wiąże się z obciążeniem, którego wiele kobiet w ciąży nie może i nie chce podjąć. W takiej sytuacji najlepiej cieszyć się spokojem i ciszą w domu.