5 sposobów na uniknięcie nadwagi u dziecka

Jedną z najbardziej niepokojących kwestii dotyczących zdrowia dzisiejszej populacji jest otyłość dziecięca. Jest to poważny problem, który powoduje prawdziwy ból głowy dla lekarzy i rodziców; a faktem jest, że wskaźnik nadwagi u dzieci stopniowo rośnie w coraz młodszym wieku. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u niemowląt i małych dzieci.

Choroby układu krążenia czy cukrzyca dziecięca, a nawet zaburzenia w ich rozwoju psychicznym mogą w końcu dotknąć te dzieci. Z tego powodu walka z otyłością musi być prowadzona od samego początku. Z nadwagą dzieci trzeba walczyć od urodzenia. Dowiedz się poniżej, jak zapobiegać nadwadze u dziecka.

Przekaż swojemu dziecku zdrowe nawyki żywieniowe

Gdy dziecko jest małe, zwłaszcza jeśli jest karmione piersią, nie przejmujemy się zbytnio nadwagą. Pediatra będzie nas informował o tym, czy przyrost masy ciała jest prawidłowy, abyśmy mogli dostosować karmienie. Jednak to właśnie wtedy, gdy zaczynamy wprowadzać pokarmy, trzeba podejść do sprawy poważnie. Zbilansowana dieta jest podstawą całego dobrego odżywiania. Jako rodzice musimy zaszczepić zdrowe menu. Kierujmy się wytycznymi piramidy żywieniowej dla dzieci, tymi, które pokrywają ich potrzeby żywieniowe bez zbytniego nadmiaru.  Unikaj nadmiernie przetworzonej żywności. Poszukaj przepisów, które urozmaicą zabawę warzywami i przyzwyczają dziecko, od najmłodszych lat, do smaku tych najbardziej korzystnych dla naszego organizmu pokarmów.

Bądź aktywny fizycznie ze swoim dzieckiem, aby spalić kalorie

Zbilansowana dieta jest bardzo ważna, owszem, ale aktywność fizyczna jest również niezbędna, aby zapobiec otyłości u dzieci. Eksperci w tej dziedzinie mówią jasno. Zalecają one co najmniej 20 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności, aby utrzymać wagę. Tak, w przypadku niemowląt jest to bardziej skomplikowane. Jednak oprócz wczesnej stymulacji, istnieje nawet pływanie z dziećmi oraz zajęcia z jogi lub pilatesu — to bardzo ciekawa opcja, która może pomóc Ci się poruszać i rozruszać również Twoje dziecko.

Zapobiegaj siedzącemu trybowi życia

Bezczynność prowadzi do nadwagi. Dlatego tak istotne jest odłożenie na bok siedzącego trybu życia. Staraj się, aby dziecko nie postrzegało tego jako normalnego pozostawania w domu i nic nierobienia. Może samemu zaplanuj wakacje dziecka w domu w sposób, aby miało ono dostatecznie dużo ruchu? Zachęcaj do spacerów, zabaw na świeżym powietrzu i kontroluj telewizor. Tak, telewizja ma ogromny wpływ na złe nawyki żywieniowe, choć może się wydawać, że tak nie jest. Dlatego ważne jest, aby ją wyłączyć. Dlatego ważne jest, aby wyłączyć go podczas jedzenia. Gdy dziecko jest nieco starsze, staraj się nie pozwalać mu spędzać więcej niż 2 godziny dziennie przed telewizorem, komputerem, tabletem czy konsolą do gier wideo.

Daj przykład swoim dzieciom

Najlepszym sposobem, aby utrzymać dzieci w ich idealnej wadze i aby widziały, że jest to naturalne, aby prowadzić zdrowe życie, gdy dorastają, jest dawanie przykładu. To już wszystko. Musimy zmienić własne nawyki, aby mieć zdrowe dzieci. Jeśli Twoje dziecko widzi, że nie uprawiasz sportu, że źle się odżywiasz i że dużo czasu spędzasz leżąc nic nie robiąc, to całkowicie unormuje te sytuacje. Zawsze widzą w nas odbicie tego, kim chcą się stać. Czy nie lepiej jest dawać przykład?

Spożywajcie posiłki w gronie rodzinnym

Wreszcie, gdy dziecko jest trochę starsze, pamiętaj o tym, jak ważne jest wspólne spożywanie posiłków. Eksperci twierdzą, że nadwagę niemowląt i otyłość dzieci można zmniejszyć, jeśli będziemy bardziej uważni. Nie wystarczy tylko postawić na stole talerz ze zdrowym jedzeniem. Jedz z nimi, zrozum, co lubią, a czego nie. Nie zmuszaj ich do jedzenia, ale edukuj.