Jak być odpowiednim przyrodnim rodzicem nastolatka?

Nawet zwykłe rodzicielstwo nastolatków może być trudne, nawet jeśli są twoją własną krwią. Ich pragnienie niezależności i możliwe urazy tylko potęgują sytuację, która nie jest idealna. Ciężko się z nimi dogadać, są uparte, ale też w gruncie rzeczy bardzo wrażliwe.

Bycie rodzicem przyrodnim nastolatka to z pewnością twardy orzech do zgryzienia

Gdy masz dużo empatii i zrozumienia, uda Ci się dogadać nawet z najbardziej zbuntowanym nastolatkiem czy nastolatką. Jako ojczym czy macocha masz podwójnie ciężkie zadanie, ale może akurat Ci się uda, tylko stosuj się do pewnych zasad.

Oto kilka wskazówek, które mogą pozytywnie wpłynąć na budowanie relacji z nastolatkiem i pomóc zachować spokój w domu

  • Nie pokazuj żadnemu dziecku, że jest ulubione — to naturalne, że masz silniejsze uczucia do swoich biologicznych dzieci niż dzieci przybranych. Po prostu upewnij się, że te uczucia nie przenoszą się na twój styl wychowawczy. Nastolatki są bardzo wrażliwe na uczciwość i konsekwencję. Traktuj przyrodnie dzieci z taką samą uwagą i szacunkiem jak własne dzieci. Możesz zbudować więź z przyrodnią nastolatką, oddzielając swoje działania od uczuć, aż rozwinie się prawdziwa troska.
  • Poświęcaj czas — ważne jest, aby budować relacje z pasierbami, które oboje lubicie. Wciel się w rolę nauczyciela umiejętności lub starszego przyjaciela. W tej roli możesz uprawiać z nimi sport lub uczyć czegoś, w czym nastolatek również lubi. Spędź z nimi czas jeden na jednego bez biologicznych dzieci w pobliżu, abyś mógł wzbudzić ich zainteresowanie. Przybrane nastolatki prawdopodobnie początkowo będą się opierać tym wysiłkom, ale z czasem możesz zbudować własny związek oparty na wzajemnych zainteresowaniach, niezależnie od ich biologicznych rodziców.
  • Krok wstecz – w zależności od poglądów współmałżonka rozważ przyjęcie mniej roli rodzicielskiej. Step parenting nastolatków jest skomplikowany. Najlepszym pomysłem jest pozostawienie dyscypliny biologicznemu rodzicowi. Po utworzeniu bliższych granic, możliwe będzie dzielenie się tą rolą. Twoja rola jako ojczym jest odpowiednia za kulisami, pomagając w podejmowaniu decyzji dyscyplinujących i wspierając współmałżonka.
  • Okazuj zaufanie — zaufanie jest ważne dla nastolatków. Znajdź sposoby na wysłanie wiadomości, której im ufasz. Na przykład, możesz pozwolić im pożyczyć samochód na randkę. Te ustępstwa mają długą drogę do nastolatka i pomogą ci zbudować więź.
  • Bądźcie zespołem — nie jest niczym niezwykłym, że dwie osoby mają różne pomysły na to, jak wychowywać dzieci. Jednak nastolatki walczą o niepodległość i będą wykorzystywać oznaki podziału na swoją korzyść.

Podczas gdy biologiczny rodzic powinien przewodzić w dyscyplinie, mieszane rodziny muszą mieć spójne przesłanie dla wszystkich dzieci. Usiądź i ułóż plan ze współmałżonkiem. Jeśli nie jesteś w stanie dojść do porozumienia, weź udział w zajęciach rodzicielskich ze współmałżonkiem, aby opracować plan, który będzie działał dla was obojga.

Więcej wpisów dotyczących rozwoju i wychowania dziecka, znajdziesz w serwisie www.kulturalny.pl.

Dzieci step-rodzice mogą poczuć się jak chodzenie po skorupkach jajek. Ale z czasem możliwa jest relacja oparta na wzajemnym szacunku. Pamiętaj, że prawdopodobnie pojawisz się na scenie po tym, jak nastolatek doświadczył wielu strat. Możesz napotkać silny opór, ponieważ z zewnątrz i nie powinni osobiście traktować wysiedlonego gniewu. Niestety ideał natychmiastowej miłości Brady Buncha to mit.

Jednak po pewnym czasie ty i twoje przybrane nastolatkowie możecie się do siebie ogrzać i stworzyć zdrową mieszaną rodzinę.