Jak przygotować się do wychowywanie dziecka? Co warto wiedzieć? Jakie książki przeczytać?

Przygotowywanie się do roli rodzica wymaga od nas pewnych umiejętności, gdyż samo wychowanie dzieci zajmuje wiele lat. Już przed samym planowaniem dziecka warto nad sobą trochę popracować.

Przydatne w przygotowaniach do wychowywania dzieci mogą okazać się kursy dla rodziców, książki i wszelkie poradniki. Trzeba poznać pewne metody wychowawcze i zdać sobie sprawę, czy właściwie dobrze wychowamy dziecko.

Jak wychowywać dziecko, na co należy zwracać uwagę?

Przede wszystkim na rozwój dziecka wpływa to, jak do niego podchodzimy od wczesnego dzieciństwa. Dziecku powinno przekazywać się prawidłowe wartości rodzinne i relacje międzyludzkie. Dzieciom należy okazywać miłość i rozumienie. Z dzieckiem trzeba rozmawiać, pokazywać zainteresowanie i poświęcać czas.

Rodzice powinni zapewnić dziecku bezpieczeństwo i odpowiednie warunki na prawidłowy rozwój. Najważniejszy okres dziecka zaczyna się od wczesnych lat jego życia, to wtedy dziecko kształtuje swoje poglądy i odczucia. Dziecko wymaga dużo uwagi, więc rodzic powinien być świadomy tego, że jest w stanie mu ją zapewnić.

Rodzice też powinni zadbać o przyszłość swojego dziecka. Utrzymywanie dzieci jest bardzo kosztowne, więc zdolność finansowa powinna być pierwszym czynnikiem, na który zwracamy uwagę, decydując się na dziecko. Warunki do życia powinny być na przyzwoitym poziomie.

W portalu centrumzabawy.pl znajdziesz interesujący poradnik dotyczący wychowania nastolatka.

Jakie książki warto przeczytać, by dowiedzieć się więcej o wychowywaniu dzieci?

Poniżej lista książek, po które warto sięgnąć w różnych etapach rozwoju dzieci. Znacznie pomogą zrozumieć perspektywę dziecka, jak i rodzica.

  • Adele Faber „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, aby dzieci do nas mówiły”
  • Lawrence J. Cohen Rodzicielstwo przez zabawę
  • Lawrence J. Cohen „Nie strach się bać”
  • William Sears i Martha Sears „Księga Dziecka”
  • Agnieszka Stein „Dziecko z bliska”
  • Peter Gray „Wolne dzieci”
  • Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson „Potęga obecności”