Ojcostwo – co powinien zrobić każdy tata?

To, co definiuje ojca, zmieniło się na przestrzeni lat, gdy każde pokolenie ojców przystosowywało się do wyjątkowych zmagań i możliwości swojego czasu.

Ponieważ coraz więcej ojców wychowuje swoje biologiczne dzieci, wstępuje do rodziny jako ojczym, adoptuje dziecko lub wciela się w rolę rodzicielską pozostającą w domu, cechy, które definiują ojców, zmieniają się wraz z czasem.
W rezultacie definicja tego, kim jest ojciec — oraz jego odpowiedzialności, priorytetów i obowiązków — różni się nie tylko z pokolenia na pokolenie, ale także z ojca na tatę. Innymi słowy: Ty decydujesz, jakim chcesz być tatą, na podstawie własnych doświadczeń i okoliczności.

Rodziny mogą być bardziej zróżnicowane niż „mama” i „tata”

Dostrzegamy znaczenie wszystkich typów rodzin, które pomagają wychowywać dzieci. Niezależnie od płci czy tożsamości seksualnej rodziców czy liczby osób pełniących w rodzinie rolę rodzicielską każda grupa osób oddanych wychowaniu szczęśliwego, zdrowego i spełnionego dziecka jest ważna. Ten artykuł koncentruje się na roli „ojca” i dotyczy każdej osoby, która czuje, że pełni tę rolę w życiu dziecka

Rola ojca w rozwoju dziecka

Rola ojca może rozpocząć się jeszcze przed narodzinami dziecka. Ciążowy etap ojcostwa może być czasem na nawiązanie więzi ze swoją partnerką i wspieranie jej przez cały okres ciąży, uczęszczając na badania lekarskie i omawiając plan porodu i style rodzicielskie przed narodzinami nowego dziecka. Możesz także zbadać tygodniowy rozwój dziecka oraz to, czego doświadcza Twoja partnerka w ciąży z tygodnia na tydzień.

Chociaż wiele z tych działań może wydawać się drobiazgami, mogą one przejść długą drogę w budowaniu fundamentu między rodzicami, który będzie mógł przenosić się po narodzinach dziecka. W rzeczywistości, ostatnie badania wykazało, że wśród partnerów o wyższym wskaźniku konfliktów małżeńskich ich dzieci często zgłaszały niższe poczucie bezpiecznego przywiązania do ojców. Poświęcenie czasu we wczesnym okresie ciąży na zbudowanie zaufania u partnera i skupienie się na swoim związku może zmniejszyć konflikt, a później poprawić przywiązanie dziecka do Ciebie.

Budowanie zaufania i silnych przywiązań dziecka do ojca

Ojcowie są jednym z pierwszych przywiązań, jakie tworzą małe dzieci. To wczesne przywiązanie pomaga stworzyć podstawę przyszłych relacji w życiu dziecka. Dzięki najwcześniejszym związkom dzieci uczą się, że mogą ufać i polegać na innych. Dzieci już w młodym wieku zaczynają szukać stabilności i budować zaufanie u rodziców. Pokazując dziecku, że jesteś obecny i niezawodny, może zacząć tworzyć z tobą więzi, które przetrwają do dorosłości. Budowanie tego zaufania na wczesnym etapie ich życia może również wpływać na to, jak postrzegają świat i podchodzą do relacji z innymi ludźmi.

Ojciec i dziecko – modelowanie zdrowych relacji

Kiedy ojciec jest aktywny w życiu dziecka, zwłaszcza gdy ma zdrowe relacje, dziecko dorasta z bardziej pozytywną tożsamością i większą samooceną. Kiedy ojciec jest bardzo obecny, zapewnia to spójność i zapewnia dziecku bardzo potrzebną stabilność.

Odwrotnie, gdy ojciec jest nieobecny, pojawia się odwrotny skutek

Wpływa to na ich zdolność do nawiązywania zdrowych relacji, a ich podświadome przekonania na temat relacji wpływają w niezdrowy sposób.

Zmieniające się obowiązki ojców

Rola ojców z pewnością zmieniła się w czasie. Gdzie dziesiątki lat temu ojcowie byli mniej zaangażowani w prace domowe i przede wszystkim wnosili wkład w rodzinę poprzez swoją pracę, obecnie w gospodarstwach domowych częściej pracuje dwoje rodziców, co wymaga większego podziału pracy w domu. Ta zmiana spowodowała również pozytywne zmiany dla wielu ojców w ich relacjach rodzinnych i małżeństwach. Nauka i doświadczenie pokazały, że wspólne rodzicielstwo i równość płci wspierają satysfakcję małżeńską, satysfakcję rodzicielską i wychowywanie zdrowych dzieci. Oprócz wykonywania większej liczby zadań związanych z opieką nad dziećmi, takich jak zmiana pieluch i karmienie butelką, ojcowie przyjęli również role wsparcia emocjonalnego, zwłaszcza jeśli spędzają więcej czasu w domu i mniej pracują.

Mimo to zmiany w tych tradycyjnych rolach płciowych mogą być trudne do przetworzenia od razu przez niektórych ojców. Wyłamywanie się ze starszych norm może powodować stres u ojców, którzy mogą postrzegać swoją niezdolność do bycia głównym źródłem dochodów jako porażkę, pomimo silnego pragnienia większego zaangażowania w rodzicielstwo.

Badanie na potrzebach kilku nowych ojców, którzy zgłaszali chęć większego udziału we wspólnym wychowywaniu i tworzeniu więzi ojciec-dziecko ze swoim nowym dzieckiem, nawet jeśli w tej chwili powodowało to oznaki zwiększonego stresu.

Większa koncentracja na ojcach jako emocjonalnych opiekunach doprowadziła również do bardziej otwartych dyskusji na temat tego, w jaki sposób narodziny dziecka mogą również wpłynąć na zdrowie psychiczne ojca. Chociaż objawy depresji poporodowej są powszechnie omawiane w przypadku matek, dopiero niedawno omawia się je z nowymi ojcami.

Mniej wiadomo, że ojcowie również doświadczają depresji poporodowej. Szacuje się, że 10% mężczyzn doświadcza depresji w okresie od 3 do 6 miesięcy po porodzie. Tatusiowie i mamy muszą wiedzieć, że to się może zdarzyć, aby ojcowie mogli uzyskać pomoc w depresji.

Jakie są obowiązki ojca?

Ogólnie rzecz biorąc, jednym z najważniejszych obowiązków ojca jest dawanie dobrego przykładu swoim dzieciom , aby mogły kształtować twoje pozytywne cechy i działania. Dzieci są niesamowicie spostrzegawcze, nawet w bardzo młodym wieku i badania pokazują, że zaczną kopiować i naśladować działania, które widzą wokół siebie.
Jeśli zobaczą, że reagujesz empatią, gdy upadną, nauczą się okazywać innym współczucie. Jeśli zobaczą, że często reagujesz gniewem, nauczą się częściej polegać na gniewie w obliczu frustrujących sytuacji.

Podobnie jak w przypadku matek, ojcowie, którzy kochają i reagują na potrzeby swojego dziecka i angażują się w nie od najmłodszych lat, dają dzieciom bezpieczną podstawę, która będzie wspierać ich dziecko przez całe życie. To, w jaki sposób dbają o swoje dzieci i je traktują, będzie miało ogromny wpływ na ich rozwój, doświadczenie oraz zdrowie fizyczne i psychiczne przez całe życie.

Co ma robić ojciec? – pomocne wskazówki dla każdego taty

Poznaj swoje dzieci. Gdy Twoje dzieci dorosną, odkryją nowe hobby, nauczą się nowych rzeczy w szkole i będą chciały podzielić się z Tobą tym wszystkim. Dzieci są głodne zaangażowania i uwagi rodziców. Ojcowie powinni być dumni z bycia ekspertem od swoich dzieci: jakie jedzenie lubią, kim są ich przyjaciele w szkole, czego się boją , jak pokazują, jak się czują swoim zachowaniem.

Jeśli twoje dziecko wie, że może otworzyć się przed tobą na wszystko w swoim życiu, poczuje się bardziej komfortowo otwierając się na ciebie później, gdy napotka na bardziej znaczące lęki i przeszkody. Niech Twoje dzieci Cię poznają. Dzieci są ciekawe i chcą poznawać otaczający je świat. Jednym z najlepszych sposobów na naukę jest wprowadzenie ich do swojego świata. Może to dotyczyć drobiazgów, takich jak pozwolenie im na zatankowanie samochodu przed krótką przejażdżką, pokazanie im, jak gotuje się ulubione danie lub zabranie ich na mecz baseballowy lub muzeum, które lubisz. Otwarcie się na rzeczy, które lubisz, pomoże ci nie zamykać się emocjonalnie na swoje dziecko.
Pomyśl o swoim dzieciństwie. Gdy dorośniemy, możemy bardziej obiektywnie spojrzeć wstecz na to, jak zostaliśmy wychowani i na techniki naszych rodziców. Nasi rodzice też się uczyli, a kontakt z pozytywnymi i negatywnymi doświadczeniami z dorastania może pomóc w ukształtowaniu naszych praktyk i filozofii związanych z rodzicielstwem. Traktuj swojego partnera i rodzinę z życzliwością i szacunkiem. Twoje dziecko nauczy się, co to znaczy być ojcem, obserwując każdego dnia, jakim jesteś ojcem.

Jeśli często rozmawiasz z drugim rodzicem z góry lub mówisz źle o swojej rodzinie, Twoje dziecko pomyśli, że zachowanie jest akceptowalne i oczekiwane. I odwrotnie, jeśli traktujesz swojego partnera z szacunkiem i życzliwością, prawdopodobnie potraktuje on swojego przyszłego partnera w ten sam sposób, dzięki twojemu modelowaniu postaci. Wybacz sobie błędy i poszukaj profesjonalnej pomocy, jeśli jej potrzebujesz.

Bycie ojcem może być niezwykle stresujące i nikt nie będzie w stanie tego robić przez cały czas. Jeśli popełnisz błąd lub stracisz panowanie nad sobą po długim dniu, pracuj nad naprawą siebie, ale nie daj się pobić.
Jeśli jednak zmagasz się z bardziej znaczącym problemem, takim jak radzenie sobie z gniewem lub uzależnieniem, możesz rozważyć profesjonalne doradztwo, jeśli uważasz, że tego potrzebujesz. To bardzo godne podziwu, gdy poprawiasz się dla swoich dzieci i nie powinieneś się wstydzić szukania pomocy, kiedy jej potrzebujesz. Patrząc w przyszłość.

Więcej artykułów o wychowywaniu dzieci i budowaniu relacji w rodzinie, znajdziesz w serwisie szkrab.pl.

Postać ojca może pochodzić niemal z każdego miejsca, a naprawdę wspaniały ojciec jest gotów poświęcić się pomocy w wychowaniu dziecka

Ojcowie adopcyjni, krewni, a nawet starsze rodzeństwo mogą być wzorami do naśladowania dla małego dziecka. I chociaż rola ojca jest ważna dla rozwoju dziecka, nie jest to wymóg, aby dziecko rosło, rozwijało się i prowadziło satysfakcjonujące życie.

Najważniejszym elementem wychowania dziecka jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa i wsparcia podczas nauki i rozwoju. Dzieci muszą widzieć, jak ich ojcowie postępują uczciwie w codziennych czynnościach oraz widzieć ich funkcjonowanie i wyrażanie się w inny sposób. Na przykład ważne jest, aby dzieci widziały, jak ich ojciec jest pracowity, ale także empatyczny wobec społecznych i emocjonalnych potrzeb tych, których kochają. To wyznacza standard, który wpłynie na pokolenia i pozytywnie wpłynie na otaczający nas świat.