Sen niemowlaka – jak zapewnić najlepsze warunki dla dziecka?

Jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoje dziecko dobrze spało – i to samodzielnie
– jest stworzenie mu komfortowego środowiska do spania.

Jak zapewnić komfort snu niemowlakowi?

Początkową reakcją większości ludzi na myśl o środowisku sprzyjającym spaniu niemowlaka jest myśl- jak najcichsze miejsce. W większości przypadków nie jest to najlepsze rozwiązanie dla Twojego dziecka! Musisz pamiętać, gdzie Twoje dziecko spało przez ostatnie dziewięć miesięcy: w łonie matki.

W czasie, gdy dziecko było w łonie matki, spało w najróżniejszych sytuacjach, w których było otoczone hałasem – podczas gdy matka przebywała w miejscach publicznych lub rozmawiała z ludźmi. Z tego powodu wiele osób uważa, że środowisko najbardziej sprzyjające spaniu dziecka to takie, w którym występują kojące dźwięki otoczenia.
Podobnie jak dziecko w łonie matki przyzwyczaiło się do spania do dźwięków bijącego serca matki, dziecko często będzie spać lepiej, gdy będzie wystawione na paplanię i inne szemranie, o ile jest utrzymywane w miarę cicho. To, czego chcesz uniknąć, to nagłe głośne dźwięki, które – naturalnie – przestraszą Twoje dziecko.

Niektórzy rodzice decydują się na inwestycję w produkty – zwykle płyty CD – które odtwarzają kojące dźwięki w pokoju dziecka, ale w większości przypadków nie jest to konieczne. Wystarczy zrozumieć, że próba stworzenia całkowitej ciszy, gdy dziecko śpi, często nie jest tak skuteczna, jak pozostawienie trochę otwartych drzwi. Hałas w pomieszczeniu i inne osoby poruszające się po domu w wielu przypadkach sprawią, że Twoje dziecko będzie dużo lepiej spać.

Możesz też użyć nagrań typu „biały szum”, które znajdziesz na YouTube albo kojącej muzyki medytacyjnej.

W związku z wychowaniem dzieci i niemowlaków warto przeczytać wpis: Zabawki dla dziewczynek i chłopców wspomagające rozwój.