Jak wybrać imię dla dziecka?

Wybór imienia dla dziecka to spore emocje, a także duża odpowiedzialność. Musimy pamiętać, że będzie ono towarzyszyło naszej latorośli przez całe życie i jeśli nie będzie odpowiednio przemyślane, może być źródłem wstydu i frustracji.

Wybór imienia dla dziecka – to powinieneś wiedzieć

Źródeł inspiracji może być wiele – dobre skojarzenia z osobą znaną lub lubianym członkiem rodziny, ulubiony film, książka, a często przeglądany regularnie kalendarz. Ważne jednak, abyśmy nie kierowali się chwilowymi emocjami czy przemijającą modą. Możemy zachwycić się imieniem często występującym wśród maluchów w najbliższym otoczeniu, ale zastanówmy się, czy wciąż będzie nam się podobało, jeśli nasza pociecha będzie miała pięcioro imienników w klasie. Może warto wtedy zastanowić się nad imieniem odrobinę mniej popularnym. Imię musi być w miarę uniwersalne i nie poddawać się zmiennym trendom.

Skreślmy imiona obco brzmiące, zwłaszcza jeśli mamy nazwisko o typowo polskim brzmieniu. Odpowiednie dopasowanie do nazwiska jest bardzo ważną kwestią, istnieją bowiem zestawienia, które niestety brzmią zabawnie, a chyba nie o taki efekt nam chodzi. Uważajmy przede wszystkim na nazwiska, które coś oznaczają – w połączeniu z wymyślnymi imionami mogą przysporzyć właścicielom wielu przykrości. Zwróćmy również uwagę na długość – i imienia, i nazwiska. W przypadku kiedy oba są długie, może to w przyszłości stanowić problem w wypełnianiu różnych formularzy urzędowych. Pamiętajmy też o stronie czysto „użytkowej” imienia, czyli jak będziemy je faktycznie wymawiać w codziennym życiu. Może nam się bardzo podobać Aleksandra czy Maksymilian, ale zastanówmy się czy najpopularniejsze skróty tych imion również wywołują nasz zachwyt. Jeśli nie, szukajmy dalej. Wiele imion ma niestety popularne i niekoniecznie budzące miłe skojarzenia rymy, o czym również warto pamiętać. Ważne, aby imię pasowało i do małego chłopca, i do dorosłego poważnego mężczyzny, który kiedyś z tego słodkiego chłopca wyrośnie.

Więcej artykułów z poradami macierzyńskimi znajdziesz w serwisie https://www.szkrab.pl/.

Decyzję o wyborze imienia dla dziecka podejmujmy wspólnie – oboje rodziców muszą być zadowoleni z dokonanego wyboru, żeby wyeliminować ewentualne spory i pretensje. Korzystajmy z sugestii otoczenia, ale nie ulegajmy im bezkrytycznie. Jako rodzice mamy prawo i obowiązek podejmować decyzje w stosunku do naszych pociech. Powodzenia!