Jak rozpoznać toksycznego rodzica?

Mimo że od małego wmawia nam się, że naszym rodzicom należy się dozgonna wdzięczność i szacunek, to niestety część z nas nie trafia do rodzin, gdzie się na niego zasługuje.

Choć toksyczni rodzice to wciąż temat tabu, to warto go poruszać i mówić młodym osobom, jak mogą się przed nimi bronić i co ważniejsze, jak rozpoznać, że nasz rodzic jest toksyczny. Od tego może zależeć nasze zdrowie psychiczne i dorosłe życie.

Traktuje Cię jak swoją własność

Toksyczni rodzice bardzo często na pierwszym miejscu stawiają siebie. Dzieci są dla nich albo środkiem do celu, albo w pełni podlegającą ich kontroli własnością.

Niestety nie dotyczy to tylko toksycznych rodziców, bo taki pogląd możemy też spotkać z pozoru normalnych, konserwatywnych rodzinach, ale często odnosi taki sam skutek. Jeśli rodzic traktuje Cię jak swoją własność, to zatracasz swoją osobowość i stajesz się od niego w pełni zależny. Często wypełniasz jego wolę, zamiast skupiać się na tym, czego Ty chcesz i potrzebujesz. Toksyczny rodzic chce przejąć nad Tobą kontrolę i w taki sposób często mu się to udaje.

Nigdy nie możesz się wypowiedzieć

Toksycznych rodziców przeważnie nie obchodzi opinia czy zdanie ich dzieci. Wszystko dzieje się poza ich zasięgiem, nawet kiedy zapadają decyzje bezpośrednio ich dotyczące.

Przez to często jesteśmy zmuszani do wykonywania nielubianych przez nas czynności albo podporządkowania się woli rodziców. Dotyka to zwłaszcza młodsze dzieci, które rzadko potrafią się postawić, a do tego wciąż często wymaga się od nich bezgranicznego posłuszeństwa. Nie słucha się ich zdania, bo są jeszcze za małe, żeby same o sobie decydowały, przez co zupełnie nie zwraca się uwagi na to, że czują się z czymś niekomfortowo.

Nie masz prawa do prywatności

Toksyczny rodzic nie chce dawać Ci twojej własnej przestrzeni. Wynika to często z potrzeby kontrolowania, czasami po to, żebyś był w pełni od niego zależny, a czasami z potrzeby posiadania pod sobą kogoś, na kim może się wyżyć po pracy. Toksyczny rodzic oczekuje od dziecka, że to nie będzie miało żadnych sekretów ani swoich własnych spraw. Za jego plecami potrafi kontaktować się z jego znajomymi czy nauczycielami i wyciągać z nich poufne informacje, które nigdy nie powinny do niego trafić.

Do tego nie ma problemu z przeszukiwaniem naszych rzeczy czy wykorzystywaniem w swoich celach naszych przestrzeni.

Więcej interesujących artykułów o relacjach między rodzicami a dziećmi znajdziesz w serwisie https://www.szkrab.pl/.