Jak przetrwać kryzys wieku średniego? – kilka wskazówek dla rodzica

W swoim życiu każdy któregoś dnia dochodzi do wniosku, że czegoś mu brakuje, że to nie tak miało być, że inne były plany na życie. Pewnego dnia zdajemy sobie sprawę, że już za późno. Już tego co chcieliśmy nie możemy zrealizować, że najlepiej będzie jeśli od tej chwili będziemy pielęgnować to co mamy.

Jak rodzic może łatwiej przeżyć kryzys wieku średniego?

Napisałem wcześniej, że każdy ma takie chwilę. mogę jednak się mylić i pewnie jest wielu ludzi dla których życie to jedno wielkie pasmo sukcesów. Dla których życie to przede wszystkim robienie tego co sie chce i tego o czym się zawsze marzyło. Zdaje mi się jednak, że jest to domena ludzi którzy mają pieniądze. Zwykły szary człowiek w pewnym momencie życia zdaje sobie sprawę, że nic w tym życiu nie ma wyjątkowego. Miało być tak pięknie, miałem być kimś. Pewnie nazywa się to „kryzys wieku średniego”. Nie ważne jak to nazwiemy, ale jest to moment w życiu kiedy właśnie na pewne rzeczy zaczynamy patrzeć inaczej.

Do tego momentu na świat patrzyliśmy z perspektywy dwudziestolatka. Ciągle nam sie wydawało, że jesteśmy młodzi i w centrum świata. Jednak kiedy zaczynamy sobie zdawać sprawę, że tak nie jest to robi sie naprawdę przykro. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim trzeba znaleźć pozytywy w swoim życiu. Każdy na pewno jakieś ma. Na tych pozytywnych rzeczach budować resztę swojego życia. Dla jednych jest to rodzina, dziecko, a dla drugich praca, hobby, sport. Cokolwiek co nam sprawia radość i coś co pokazuje, że jednak tych wcześniejszych lat życia nie zmarnowaliśmy. Świetnym rehabilitantem naszej psychiki jest tutaj dziecko.

Bezwarunkowa miłość jaką obdarzamy dziecko i fakt uczestnictwa w życiu dziecka od jego narodzin i obserwowania jego postępów wpływa bardzo dobrze na poprawę nastroju. Wielu ludzi za cel w życiu po urodzeniu stawia sobie wychowanie dziecka zgodnie z duchem miłości. Często też jednak rodzić próbuje uchronić dziecko przed własnymi błędami młodości. Można by pisać na ten temat jeszcze wiele.

Pocieszające jest w tym wszystkim, że takie kryzysu dosięgają prawie każdego. Nie załamujmy się wiec, a szukajmy szczęścia w małych sprawach.

źródło: popieram.pl – twój serwis z artykułami o zdrowym stylu życia