Jak uchronić dziecko przed wadami zgryzu?

Wszyscy staramy się dbać o swoje dzieci. Wszyscy staramy się zapewniać im to, co dla nich najlepsze, zwłaszcza w kontekście ich zdrowia. Na pewno też próbujesz to robić na każdym kroku. Od samego początku, od dnia urodzenia twojego dziecka chcesz mu zapewnić perfekcyjną opiekę medyczną, by nie dopuścić u niego do rozwinięcia się jakichkolwiek chorób.

Wady zgryzu u dzieci – jak sobie z tym radzić?

Czasem niektórym z nich nie da się zapobiec, ale akurat przed krzywym zgryzem zwykle można się uchronić. Dobry ortodonta na pewno powiedziałby ci, jak to zrobić. Jeżeli jednak nie masz okazji do tego, by go odwiedzić, możesz też po prostu przeczytać ten tekst do końca i wyciągnąć z niego wszystkie ważne informacje.

Przede wszystkim zdaj sobie jednak sprawę z tego, że akurat takim problemom zdecydowanie opłaca się zapobiegać i warto włożyć troch wysiłku w to, by ich uniknąć albo pozwolić swoim dzieciom na ich uniknięcie. Leczenie skrzywionego już zgryzu jest bowiem częściowo problematyczne. Na pewno jest kosztowne, a przy tym wszystkim często też bolesne albo przynajmniej nieprzyjemne dla pacjenta, co będzie szczególnie mocno odczuwalne dla małych osób. Tutaj lekarz nie ma nic do rzeczy. Nawet ten polecany ortodonta czasami musi wywołać u pacjenta jakiś ból, by być w stanie go wyleczyć. Noszenie aparatu samo w sobie też nie należy do jakichś szczególnych przyjemności. Osoby, które miały z nim już do czynienia, zazwyczaj uskarżają się przede wszystkim na problemy z jedzeniem. Resztki pokarmów lubią bowiem wchodzić w różne pręty tworzące aparat, z których potem trzeba je jakoś wyciągać, przez co zwykłe mycie zębów zajmuje czasem i kilkanaście minut, a należy je przeprowadzać po każdym posiłku.

Wad zgryzu lepiej więc unikać. A jak możesz to zrobić ze swoim dzieckiem?

Przede wszystkim zadbaj o sposób żywienia swojej pociechy. Nie karm jej pustymi węglowodanami i nie serwuj jej gotowych sklepowych słodyczy do każdego posiłku. Twórzcie posiłki zbilansowane i kolorowe. Unikajcie prostego cukru, a jeśli już musicie zjeść coś słodkiego, postawcie na owoce, które przynajmniej mają w sobie trochę błonnika i różne witaminy oraz minerały. Uważaj też na czynność ssania.

Dzieci uwielbiają to robić, ale mimo tego powinny jak najszybciej odstawić od siebie smoczek, butelkę oraz… kciuka. Pilnuj też, by maluch nie obgryzał paznokci, bo ta czynność również może doprowadzić do przesunięcia się zębów. Jeżeli dziecko uniknie tego rodzaju zgubnych nawyków, najprawdopodobniej uniknie też krzywego zgryzu.

Więcej artykułów o dzieciach, wychowaniu i macierzyństwie znajdziesz w serwisie szkrab.pl.