Jak wygląda dziecięca depresja?

Tak. Depresja dziecięca różni się od normalnego „smutku” i codziennych emocji, przez które przechodzą dzieci w miarę rozwoju. To, że dziecko wydaje się smutne, niekoniecznie oznacza, że ma poważną depresję. Niemniej jeśli smutek staje się uporczywy lub zakłóca normalne zajęcia społeczne, zainteresowania, pracę szkolną lub życie rodzinne, może to oznaczać, że cierpi na chorobę depresyjną. Pamiętaj, że chociaż ta jest poważną chorobą, można ją również leczyć.

Jak mogę stwierdzić, czy moje dziecko ma depresję?

Objawy depresji u dzieci są różne. Stan ten jest często niezdiagnozowany i nieleczony, ponieważ objawy są przekazywane jako normalne zmiany emocjonalne i psychologiczne. Wczesne badania medyczne koncentrowały się na „zamaskowanej” depresji, w której depresyjny nastrój dziecka przejawiał się poprzez odgrywanie lub gniewne zachowanie. Chociaż tak się dzieje, szczególnie u młodszych dzieci, wiele z nich wykazuje smutek lub gorszy nastrój, podobnie jak dorośli, którzy są w analogicznym stanie psychicznym. Głównymi objawami depresji są smutek, poczucie beznadziejności i zmiany nastroju.

Co powoduje depresję u dzieci?

Podobnie jak u dorosłych, depresja u dzieci może być spowodowana dowolną kombinacją czynników związanych ze zdrowiem fizycznym, wydarzeniami życiowymi, historią rodziny, środowiskiem, podatnością genetyczną i zaburzeniami biochemicznymi. Depresja nie jest przemijającym nastrojem ani stanem, który ustąpi bez odpowiedniego leczenia.

Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz – aplikacja Helping Hand

Jak diagnozuje się depresję u dzieci?

Jeśli objawy depresji u Twojego dziecka utrzymują się przez co najmniej 2 tygodnie, umów się na wizytę u lekarza, aby upewnić się, że nie ma fizycznych objawów. Zalecana jest również konsultacja ze specjalistą psychiatrycznym specjalizującym się w dzieciach. Pamiętaj, że pediatra może poprosić o samodzielną rozmowę z dzieckiem.

Ocena zdrowia psychicznego powinna obejmować wywiady z Tobą (rodzicem lub głównym opiekunem) i Twoim dzieckiem oraz wszelkie inne niezbędne testy psychologiczne. Informacje od nauczycieli, przyjaciół i kolegów z klasy mogą być przydatne do wykazania, że objawy te powtarzają się podczas różnych czynności i stanowią wyraźną zmianę w stosunku do poprzedniego zachowania.

Jakie są opcje leczenia?

Możliwości leczenia dzieci z depresją są podobne do tych dla dorosłych, w tym psychoterapia (poradnictwo) i leki. Lekarz może najpierw zasugerować psychoterapię i rozważyć lek przeciwdepresyjny jako opcję, jeśli nie ma znaczącej poprawy. Najlepsze dotychczasowe badania pokazują, że połączenie psychoterapii i leków jest najskuteczniejsze w leczeniu depresji.

Podsumowanie

Jakkolwiek depresja dziecięca jest kwestią problematyczną, to nie należy panikować, ponieważ można jak najbardziej jej przeciwdziałać. Niezbędna jest jednak stała obserwacja ze strony rodziców, którzy w momencie zwątpienia nie powinni czekać, tylko pomóc i nie bać się sięgać po opinie i działania ze strony specjalistów. Najgorsze, co można zrobić, to uznać ten stan u dziecka jako przejściowy.