Dlaczego narkotyki i używki są szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi?

Mózgi młodych ludzi rosną i rozwijają się do około 25 roku życia, w tym kora przedczołowa, która odgrywa ważną rolę w podejmowaniu decyzji. Zażywanie narkotyków w okresie młodzieńczym może zakłócić procesy rozwojowe mózgu. Może również wpływać na podejmowanie decyzji. Są oni bardziej skłonni do robienia ryzykownych rzeczy, takich jak uprawianie seksu bez zabezpieczenia i niebezpieczna jazda samochodem.

Im wcześniej młodzi ludzie zaczynają zażywać narkotyki, tym większe prawdopodobieństwo, że będą je kontynuować w przyszłości. Nadużywanie narkotyków w młodości może przyczynić się do rozwoju takich problemów jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i zaburzenia snu.

Jakie używki są najczęściej używane przez młodych ludzi?

Najczęściej używanymi przez młodych ludzi używkami są alkohol, tytoń i marihuana. Ostatnio coraz więcej młodych ludzi zaczyna palić tytoń i marihuanę. Nadal istnieje duża niewiedza na temat zagrożeń związanych z paleniem. Niektórzy ludzie nagle zachorowali, a nawet zmarli po paleniu. Z tego powodu zaleca się, aby młodzi ludzie nie palili papierosów. Młodzi ludzie jednak nieustannie sięga po narkotyki, dowodem są policyjne zatrzymania

Dlaczego młodzi ludzie sięgają po używki?

Istnieje wiele różnych powodów, dla których młoda osoba może zażywać takie substancje, w tym:

  • Aby dopasować się do rówieśników: Młodzi ludzie mogą zażywać narkotyki, ponieważ chcą być akceptowani przez przyjaciół lub rówieśników, którzy również zażywają narkotyki.
  • Aby czuć się dobrze: nadużywanie narkotyków może wywoływać uczucie przyjemności.
  • Aby poczuć się lepiej: Niektórzy młodzi ludzie cierpią na depresję, lęki, zaburzenia związane ze stresem i bólem fizycznym. Mogą używać narkotyków, aby spróbować uzyskać ulgę.
  • Aby poprawić wyniki w nauce lub wyniki sportowe: Niektórzy młodzi ludzie mogą zażywać środki pobudzające do nauki lub sterydy anaboliczne, aby poprawić swoje wyniki sportowe.
  • Eksperyment: Młodzi ludzie często chcą próbować nowych doświadczeń, zwłaszcza tych, które uważają za ekscytujące lub odważne.

Możesz pomóc w zapobieganiu zażywania narkotyków przez Twoje dzieci, dzięki:

  • Dobremu porozumiewaniu się z dziećmi
  • Zachęcaniu ich do rozwijania pewności siebie i silnego poczucia własnej wartości. Pomaga to również rodzicom w ograniczaniu konfliktów.
  • Uczeniu dzieci umiejętności rozwiązywania problemów